poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Chytré technologie

Pokud je přístroj připojený k internetu a většina komunikace mezi ním a uživatelem probíhá právě přes internetové připojení, dá se označit za „chytrý“. Revoluci v této oblasti spustily chytré telefony, dnes jsou však na trhu například chytré pračky, váhy či ledničky. Chytrým spotřebičům a jejich připojení se také říká „internet of things“ či „internet věcí“.

Výhodou podobných přístrojů je možnost ovládání na dálku a personalizace jejich nastavení, mnohé spotřebitele láká také skutečnost, že jsou vybaveny mnoha pokročilými funkcemi.

Chytré přístroje mají však i nevýhody. Jednou z nich je ochrana soukromí, která v současné době bývá nedostatečná. Výrobci skrze takové přístroje mohou snadno sbírat citlivé informace o uživateli a jeho nejintimnějších zvycích. Přístroje pak často taková data přenášejí přes nedostatečně zabezpečené připojení, potíže jsou se šifrováním i velmi slabými hesly v základním nastavení.

V neposlední řadě se můžeme setkat s problémy s podporou. Chytré přístroje, jejichž podporu výrobce ukončí, přijdou o většinu inzerovaných funkcí, uživatel pak nemá šanci se jich domoci zpět.

Články s tímto štítkem: 201

Chytrý bratr vás vidí

29.8.2014 Nabídka na trhu s takzvanými „smart“ technologiemi je široká. Telefony, televize, ledničky, krokoměry, dokonce tlakoměry. Být s nimi každou chvíli online má jistě svoje výhody – televize vám doporučí film, který byste asi jinak v nabídce přehlédli, lednička vám zase může naplánovat jídelníček a tlakoměr upozorní lékaře, pokud by naměřené hodnoty znamenaly ohrožení života. Jenže – neexistuje technologie, která by se nedala zneužít. celý článek